هواساز سرد و گرم »-بتا تهویه

خود از دو بخش تشکیل شده است ، لوله های مسی که در حالت گرمایش ، آب گرم و در حالت سرمایش ، آب سرد از آن عبور می کند ، و پره های آلومینیومی که به آنها فین گفته می شود. هوا بین فین های آلومینیومی دمیده شده و پس از تبادل حرارتی با آنها ، به فضای مورد نظر وارد می شود. قطعه‌ای است که در زیر کویل دستگاه قرار می‌گیرد و آبی که از تقطیر روی لوله‌های کویل به وجود آمده را جمع کرده و به سیستم تخلیه هدایت می‌کند. سینی درین باید از جنس مرغوب و عایق با ضخامت مناسب برخوردار باشد، زیرا در صورت عملکرد نامناسب سینی درین، امکان نم پس دادن آب تقطیرشده به محل نصب فن کویل ( سقف ، دیوار و …) وجود دارد و باعث خرابی و خسارت خواهد شد. ، و تامین آب گرم توسط دیگ که در موتورخانه قرار دارد، انجام می شود. پس می‌توان نتیجه گرفت فن کویل به تنهایی نمی تواند محیطی را گرم و یا خنک کند، چراکه در تابستان نیاز به چیلر و در زمستان نیاز به آب گرم تولید شده در موتورخانه دارد.

این بدان معناست که شما آلرژن‌های محرک بیشتری را تنفس می کنید و ممکن است در معرض سطوح بالاتری از آلاینده‌های شیمیایی قرار بگیرید. ایرواشرها مزایا و معایبی دارند که اگر قصد استفاده کردن از آن‌ها را دارید، بهتر است ابتدا نکات زیر را بخوانید تا انتخاب دقیقتری داشته باشید. بخش آب افشان هنگامی که هوا را می شوید و ذرات جامد آن را می گیرد میتواند به آن رطوبت تزریق کند. ضمن افزایش دما ، رطویت آن را نیز تنظیم می کند و هوای بسیار مطبوعی به فضای خانه می دهد. پس از این مرحله ، هوای باکیفیت از طریق فن به داخل کانال ها رانده شده و به ساختمان منتقل می شود. دی اکسید کربن، دی اکسید گوگرد و سایر گازهای خورنده وقتی در مجاورت با آب قرار می گیرند، مضر هستند و باعث ایجاد نوعی اسید رقیق می شوند.

مبدل حرارتی انواع طراحی کاربردها قیمت اجزا-بتا تهویه

هوا پس از عبور از روی فیلتر و جذب گرد و غبار به سمت اتاقک فن می رود. در آنجا، توسط فن نصب شده در اتاقک فن به داخل کانال های توزیع هوا فرستاده و و وارد فضای ساختمان می شود. معمولا جنس دمپر‌های ورودی هوای تازه و هوای برگشت از آلومینیوم ایرفول می باشد. وظیفه‌ی دمپر باز و بسته کردن مسیر جریان هوا و تنظیم میزان دبی هوا‌ی عبوری است.

 • ایرواشرهای کلاس 6 به ازای هر 1000 فوت مکعب در دقیقه، 8/1 متر مکعب در ساعت هوادهی دارند.
 • در ابتدای امر به این بپردازیم که ایرواشر چیست و چگونه عملکردی دارد .
 • تصفیه‌هوا باعث افزایش راندمان و کاهش هزینه‌های عملیاتی تا حدود ۴۰ درصد می گردد.

آن‌ها پوسیده یا ورقه نمی‌شوند و می‌توانند شرایط محیطی سخت را تحمل کنند. پلی اتیلن با چگالی بالا ، بهترین پلاستیک مهندسی است که از آن استفاده می‌شود، برخلاف برج‌های خنک کننده فلزی یا فایبرگلاس که بدون درز و غیرمقاوم در برابر خوردگی ناشی از محیط است. با طول عمر بیش از 20 سال، می‌توانید یک بار آن را نصب کنید و بدانید که بعد از آن دیگر نگران نخواهید بود. معمولاً برای نیروگاه‌ها و صنایع بزرگ با جریان آب خنک کننده نامحدود استفاده می‌شوند. این برج با حذف گرمای اتلاف از طریق بالا بردن هوای گرم که سپس در جو آزاد می‌شود، کار می‌کند. این برج‌ها بلند هستند و شکل هذلولی دارند تا جریان هوای مناسب را القا کنند.

این مبدلها در شرایط یکسان از سطح انتقال حرارت کمتری نسبت به مبدلهای همسو برخوردار هستند. در مبدل‌های صفحه‌ای به جای استفاده از چند لوله، تعدادی صفحه که به صورت متوالی پشت سرهم و با فاصله اندک از همدیگر قرار گرفته اند وجود دارد. طراحی و ساخت مبدل‌های حرارتی صفحه‌ای به گونه‌ای است که دوسیال از میان صفحات عبور کرده و با هم مخلوط نمی‌شوند. به زبان ساده‌تر دو سیال به صورت یک در میان، بین صفحات در جریان هستند.

فن کویل چیست؟ خرید انواع فن کویل سقفی، دیواری، کانالی آسا تهویه-بتا تهویه

قطره گیرها به شکلی طراحی شده اند که قطرات نسبتا درشت آب را به دام می‌اندازند و به آنها اجازه خارج شدن از کولینگ تاور را نمی‌دهند و به این صورت از هدر رفتن آب جلوگیری میکنند. به دلایل رسوب و خوردگی و تعمیر و نگهداری سخت مدل گالوانیزه این مدل نیز همانند رقبای خود منسوخ گردید. به طوری که هم اکنون تولیدکننده‌های بسیار کمی این مدل را تولید میکنند.

 • بنابراین درسطح مقطع یکسان نسبت به مدل گرد، درصد خنک کنندگی برج خنک کن مکعبی بیشتری دارد.
 • کاربرد اصلی Cooling Tower، خنک کردن آب و سیالات دیگر است به همین علت از این دستگاه در تهویه مطبوع و صنعت به وفور استفاده می شود.
 • کارخانجات قند، کارخانه رب، کارگاه های تزریق پلاستیک، شرکتهای فولاد و نیروگاه از مهمترین مصرف کنندگان این دستگاه حساب می شوند.
 • خب در پایان اگر واقعاً میزان تامین آب جبرانی یا رسوب گرفتگی برایمان اهمیت نداشته باشد بدون شک توصیه می شود که از نوع مدارباز استفاده کنیم.

ممنون بابت توضیحات خوب و مفیدتون مقاله ای که در اختیار گزاشتید کاملا جامع و ومفید و کاربردی بود با تشکر. در هر دو دستگاه عملیات انتقال هوا توسط کانال صورت گرفته و همچنین هر دو مجهز به کانال برگشت می‌باشند. هر دو سیستم جهت انتقال هوا مجهز به فرآیند کانال کشی می‌باشند ( کانال رفت و برگشت). معمولا از نازل‌های سانتریفیوژ از جنس پلی کربنات یا سر نازل استیل که قابلیت مونتاژ و دمونتاژ سریع و آسان را دارد، استفاده می‌شود.

عدم امکان تنظیم رطوبت هوا در حالت سرمایشی

هواساز سرد و گرم »-بتا تهویه

پره های طولی معمولاً در مبدل های دو لوله ای یا پوسته و لوله ای که دارای بافل نیستند استفاده می شوند. فاصله بین صفحات فلزی در هر دو کانال حلزونی ، با استفاده از پین های فاصله انداز که به ورق فلزی جوش می شوند ، حفظ می شود. به همین دلیل است که با توجه به نرخ جریان ، می توان فواصل مختلفی برای کانال انتخاب کرد. این بدان معناست که شرایط جریان ایده آل و بنابراین کوچکترین سطوح گرمایش ممکن ، بدست می آیند. یک سیال در داخل لوله ها و سیال دیگر در خارج از لوله جریان دارد. بنابراین انعطاف پذیری قابل ملاحظه ای در طراحی آنها وجود دارد.

به راحتی از شر آفات خلاص شو | تخفیف ویژه انواع سمپاش

از نظر زیبایی فرق آنچنانی با اسپلیت های دیواری ندارد، فقط اندازه لوله های کویل آن ها تفاوت دارد. علت این تفاوت به خاطر نوع خنک کاری است؛ در اسپلیت گاز برای سرمایش درون کویل فرستاده می‌شود ولی در مدل دیواری درون کویل ها آب جریان دارد. با این حال، برای اطمینان از عملکرد کارآمد نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارند. هنگامی که یک فن کویل هوا را خنک می کند، آب کندانس شده به روی کویل ها وارد سینی زیر آن می شود و از آنجا توسط لوله ی درین، آب باید تخلیه گردد.

ایرواشر در حالت گرمایشی دقیقا مشابه سیستم گرمایش دستگاه هواساز عمل میکند و از قدرت گرمایی بالایی برخوردار است. ایرواشرها تجهیزات با کیفیتی هستند که میتوانند جهت رطوبت زنی در دستگاه‌های هواساز یا هوارسان نیز از آنها استفاده کرد. ایرواشرها قادر به تسکین علائم ناراحت کننده هوای خشک و کاهش آلرژی شما هستند.

بنابراین در زمستان با استفاده از موتورخانه و یا پکیج گرمایشی، آب گرم فن کویل ها تامین می گردد. معمولا در فن کویل های سقفی و زمینی می توان یک کانال و دریچه تعبیه کرد تا بتوان هوای آزاد بیرون را از این دریچه و کانال وارد فن کویل نمود. در چنین مواردی طراح سیستم تهویه باید بین تعبیه چنین سیستمی و به اصطلاح استفاده از فن کویل های داکتی (کانال دار) و استفاده از دستگاه هواساز مرکزی در ساختمان تصمیم بگیرد. در اکثر پروژه ها برای تامین هوای تازه به جای استفاه از فن کویل های داکتی ، از هواساز استفاده می شود. در حالت اول فن کویل فقط حرارت و برودت مورد نیاز را تأمین می‌کند و هوای تازه توسط هوارسان مرکزی و به وسیلهٔ کانال‌های توزیع هوا در سطح محل منتشر می‌گردد تا تهویه مناسب در محل مورد نظرانجام گیرد.

این نوع فن جریان یکنواختی از هوا را تولید می کند و قادر است با چرخاندن پروفیل، شعاع فن را تغییر دهد. نازل بالتیمور برای کولینگ تاور گالوانیزه با دبی و آلودگی کم استفاده میشود. این سایز برج خنک کننده در صنایعی مانند فولاد (ذوب، نورد و کنسانتره)، صنایع غذایی استفاده می شود. از جمله معایب این نوع برج خنک کننده می‌توان به مصرف برق بیشتر به دلیل نوع جریان هوای مورد نیاز؛ وقت گیر بودن تعمیر و نگهداری و خطر پوسته پوسته شدن و گرفتگی دهانه لوله ها اشاره کرد.

نگهداری برج خنک کننده در زمستان

این دستگاه می ‌تواند در سرمای زمستان و گرمای طاقت فرسای تابستان در مناطق گرم و خشک با راندمان بالا، عملیات سرمایش و گرمایش را انجام دهد بدون این که کوچکترین اختلالی در هر یک از اجزای آن به وجود آید. ایرواشر یکی از سیستم های تهویه مطبوع ساختمان، که وسیله ای گرمایشی و سرمایشی محسوب می گردد و در چهار فصل سال قابل استفاده می باشد. این دستگاه دارای قابلیت فیلتر و پاکسازی هوا را داشته و کمک زیادی به رفع آلودگی و رطوبت هوا می کند.

از نامگذاری این ماشین می‌توان دریافت که این سیستم دمای مطلوب را در فصول سرد و گرم تامین می‌کند. بخاطر همین سادگی در ساختار، این دستگاه جزء گزینه‌های اقتصادی و مقرون به صرفه محسوب می‌شود. فن کویل FANCOILهمان طور که از نامش پیداست از یک یا چند ردیف کویل مسی که پره های آلومینیومی و مسی در زیر یا پشت آن قرار دارد تشکیل شده و وظیفه فن هوادهی بر روی کویل برای تامین هوای گرم و سرد است.

 • برای اطلاعات بیشتر درباره نحوه عملکرد فن کویل پیشنهاد می کنیم به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.
 • طرز کار کلی فن کویل به این صورت می باشد که هوا از میان لوله های مسی حاوی آب سرد در تابستان و لوله های مسی حاوی آب گرم در زمستان عبور کرده و هوای سرد و گرم را در تابستان و زمستان تامین می کند.
 • این پمپ در کف سینی نصب شده و به لوله های درین وصل می­شود تا آب انباشت شده را به محل دفع هدایت کند.
 • در واقع این دستگاه تفاوت میان دمای فعلی و دمای مطلوب را تشخیص داده و دست به کار میشود.
برای راه اندازی و نصب هواساز ها و یا هوارسان ها، در فضا های مختلف باید به موارد مختلفی توجه کرد و آن ها را در دستور کار قرار داد. راه اندازی سیستم ها در بام و یا راه اندازی در کف می توانند چالش های خاص خود را داشته باشند، که باید نسبت به نیاز ما این موضوع دیده شود که در هر مکانی بودیم نسبت به آن تهیه، نصب و راه اندازی شود. هواساز ها در هر مکانی که قصد راه اندازی آن ها را داشته باشیم نصبت به آن فضا به صورت تیکه ای مورد سفارش قرار می گیرند و ساخته می شوند.

معرفی اجزای تشکیل دهنده دستگاه هواساز

دستگاه های ایرواشر به دو نوع خانگی و صنعتی تقسیم می شوند.که ایرواشرهای خانگی به صورت سقفی ،پشت بامی و یا ایستاده هستند که شما با توجه به محیط و نیاز خود می توانید مدل مورد نظر را انتخاب کنید. در زمان خرید این دستگاه باید توجه زیادی به آب و هوای منطقه خود داشته باشید چرا که عملیات این نوع دستگاه سرمایشی در مناطق خشک و نیمه خشک بسیار بهتر است. کویل هایی که در درون دستگاه ایرواشر قرار دارند به صورت مارپیچی می باشند ، این لوله ها که به درون موتورخانه اتصال پیدا می کنند برای آب گرم و بخار آب هستند.

سرد وگرم آن دستگاهی است که تعداد مشخصی کویل حاوی آب سرد وگرم ،فن تعدادی فیلتر ،محفظه های تأمین و توزیع هوا و رطوبت زن تشکیل شده است و با تولید هوای سرد و گرم مورد نیاز ،آنرا به بخشهای مختلف ساختمان توزیع میکند. درواقعاتاق هواساز کلیه کارهای مربوط به تهویه کلین روم اعم از حفظ دما و رطوبت و فشار آن را بر عهده دارد. هوا ساز اتاق تمیز از مهمترین دستگاه های تهویه در کلین روم است که تصفیه مطبوع هوا و تهیه مقدار کافی اکسیژن را به عهده دارد. سیستم هواساز اتاق تمیز در داروسازی، بسته بندی، خطوط بزرگ صنایع آرایشی و بهداشتی، خطوط بزرگ صنایع الکترونیک و میکرو الکترونیک، بیمارستان ها به خصوص اتاق های عمل جراحی و غیره … استفاده می شوند.

هواساز چگونه کار می کند

لازم به ذکر است که تفـاوت در نوع نام­ گذاری و کلاس­ بندی های مختلف فيلترهای هوا، تفاوتی در شکل ظاهری و همچنين عملکرد دو فيلتر مشابه از دو کشـور يا دو قاره متفاوت نخواهد داشت. به طور مثال ممکن است فيلتر کيسه­ ای در آمريکا با نامی خاص و همان فيلتر با همان ويـژگی و همان راندمـان در اروپـا با نامی ديگر، کد گذاری و طبقه­ بندی شده باشد. با توجه به میزان آلودگی هوای محل پروژه و حساسیت و الزامات موجود در استفاده از هوای تمیز، نوع و تعداد بسترهای فیلتر هواساز تعریف می ­شوند.

دستگاه ایرواشر چیست و توان خنک کاری آن چقدر است؟ و مزایای آن-بتا تهویه

ارزانترین فن کویل های موجود در بازار می توانند از کیفیت مطلوبی برخوردار باشند که از برندهای معتبر و ارزان بازار می توان به مارک گرین، جی پلاس، هایسنس و گلدیران اشاره کرد که محصولی با کیفیت مطلوب به مشتریان عرضه می دارند. از برندهای معتبر در بازار ایران که همگی دارای شرایط ذکر شده هستند می توان به برند فن کویل آذرنسیم، سرماآفرین، ساران، آکس، تراست، وستن ایر، گرین اشاره نمود. جهت مطلع شدن از قیمت به روز انواع این محصولات می توانید به سایت دماپویا مراجعه کنید.

فن کویل داکتی یا کانالی (Ducted)

نوع دیگری از دسته بندی هوارسانها ، تقسیم بندی آن ها بر اساس شکل ساخت و نصب آناست. دستگاههای عمودی ارتفاع بلند تری دارند اما مساحت کمتری از سطح را اشغال می کنند. هواسازهای افقی که مرسوم تر از نوع اول هستند، دارای ارتفاع کمتر و سطح اشغالی بیشتری هستند. دریچه ورود و خروج هوا در این دو نوع نیز به شکل متفاوتی تعبیه شده است. در نوع افقی، دریچه های ورودی و خروجی در یک راستا هستند و هوا از یک سو وارد شده و از سوی مقابل خارج می شود.

هواساز اتاق تمیز چیست؟

میزان سطح صدای دستگاه از عوامل مهم دیگر در انتخاب فن کویل می باشد که تضمین کننده ی آرامش در فضای نصب دستگاه می باشد. چند نمونه از فن کویل ایرانی مانلی پس از تولید جهت تعیین میزان صدای آن ها بر اساس استاندارد AMCA 301 تست می شوند. فن های به کار رفته در دستگاهها فوق کم صدا ساخت کمپانی YILIDA می باشند.

انواع فن کویل کدام است؟

الکتروموتورها نیروی مکانیکی لازم برای چرخاندن فن را تامین می کنند. این سینی یکپارچه و بدون جوشکاری است که پوشش نانو هیدروفوبیک و عایق حرارتی دارد. این جزء وظیفه جمع اوری آب تقطیر شده روی کویل در تابستان را دارد و در قسمت خروجی شیب دارد که باید به وسیله شلنگ مخصوص متصل شود.

معمولاً در این مبدل‌ها، جریان‌های موازی و ناهمسو را می‌توان یافت که به طور مستقیم از مکان قرارگیری ورودی و خروجی لوله‌ها تأثیر می‌پذیرند. دقت کنید که انتخاب مبدل جریان موازی یا ناهمسو، تأثیر مستقیمی بر میزان حرارت تبادل شده می‌گذارد؛ یا حتی می‌تواند در میزان افت فشار سیستم نیز دخالت داشته باشد. علاوه بر موارد فوق فاکتورهایی مانند اطلاع از میزان افت فشار آب عبوری از درون کویل یا صفحات مبدل حرارتی به منظور محاسبه هد پمپ سیرکولاتور و یا فشار استاتیکی فن هوادهی ضروری است. به همین دلیل بهتر است که برای خرید مبدل حرارتی از کارشناس متخصص در این حوزه مشاوره دریافت کنید.

 • به طوریکه قابلیت سفارش برای ساخت این دستگاه‌ها در ابعاد و فرمهای مختلف وجود دارد.
 • در مسیر رفت برگشت سیال ها و در مجاورت یکدیگر، تبادل دمایی صورت می پذیرد و دمای خروجی سیال اصلی و مد نظر ما شکل می گیرد.
 • در مبدل های حرارتی پوسته و لوله دارای بافل (صفحات هدایت کننده جریان)، جریان سیال سمت پوسته به صورت متقاطع با لوله ها در بین دو بافل مجاور جهت داده می شود.
 • در اين نوع ارايش جريان هاي هر كدام از سيال ها فقط يك بار ارتفاع صفحات را طي مي كنند در حاليكه در آرايش هاي چندگذر يك سيال ممكن است ۲ بار و يا بيشتر ارتفاع مبدل را طي نمايد.
 • علت استفاده از فین (پره) در اطراف لوله ها، افزایش سطح انتقال حرارت است.

می‌توانید مقداری از آب بسیار غلیظ شده را بردارید و آن را با آب جبرانی جایگزین کنید. این نوع اتلاف مستقیماً با چرخه غلظت برج خنک کننده که نسبت محتوای کلرید در آب گردشی و آب جبرانی است، مرتبط است. برج‌های خنک ‌کننده ماژولار همچنین استفاده از حاشیه اضافی ظرفیت خنک‌ کننده را تسهیل می‌کنند که می‌تواند در تنظیم بار حرارتی عملیاتی یا تغییرات خروجی یا ارتقا برای برآوردن نیازهای خنک ‌کننده آینده مفید باشد. بر اساس این دسته‌بندی، برج‌های خنک کننده در دو نوع جریان هوای متقاطع و جریان هوای مخالف تقسیم می‌شوند.

تمیزکردن دستگاه ایرواشرهای خانگی خود را به صورت دوره ای انجام دهید. ایرواشرها مانند بسیاری از دستگاه های دیگر نیاز به نگهداری و مراقبت دارد تا طول عمر بهینه آن ها افزایش یابد. پس از بازدید از مکان مورد نظر و انجام مشاوره های لازم در خصوص انتخاب دستگاه و کانال کشی های مناسب، نقشه فنی دستگاه توسط مجموعه اصفهان هواساز تهیه شده و شرکت شروع ساخت دستگاه را آغاز می نماید. اتمام کار دستگاه مطابق با زمان تعیین شده در قرارداد می باشد و مشتری در زمان مورد نظر سفارش خود را تحویل خواهد گرفت. اما شما می توانید بهترین ایرواشر ها را با بهترین کیفیت و مرغوبترین و به صرفه ترین قیمت، در ایران تهیه نمایید. چرا که تولیدکنندگان ایرواشر ایرانی همیشه به تولید ایرواشر درجه یک و عرضه آن به مشتریان داخلی و همچون مشتریان سایر کشورها تولید می کنند .

دستگاه ایرواشر وزن پایین تری دارد و فقط به یک زیرسازی سبک برای جاسازی نیازمند است. دستگاه های ایرواشر دارای ظرفیت هوادهی بین 1500 الی 6500 CFM هستند. هوای خروجی واشرهای هوا توسط افراد استنشاق می شود، در نتیجه هوای خروجی باید تمیز، بدون آلاینده و بی بو باشد. برای حل این مشکل، اکسید کننده های کم بو مانند پراکسید هیدروژن و برم دو بار در هفته به ایرواشر تزریق می شوند. همچنین توجه کنید که یاتاقان های دستگاه هواساز نیاز به روغن کاری مستمر دارد.

عوامل مؤثر بر قیمت ایرواشر خانگی

راندمان حرارتی این سیستمها جریان مخالف عموما در مکانهایی با رطوبت نسبی پایین، بالاتر از مدل جریان متقاطع یا کراس فلو میباشد. اول اینکه دمای خروجی تابع دمای مرطوب محیط محل نصب برج خنک کن میباشد. بنابراین تعویض قطعات برج خنک کننده و سرویس دوره‌ای و تعمیر آنها از اهمیت زیادی برخوردار است. این کار باعث میشود از تخریب و استهلاک اجزای داخلی برج جلوگیری شود و عملکرد و راندمان دستگاه حفظ گردد. لوور که به آن کرکره ورودی هوا نیز گفته میشود، وظیفه کنترل هوای ورودی به برج را بر عهده دارد. ابعاد لوور باید به شکلی باشد که بتواند با توجه به دمای هوا، حجم مناسبی از هوا را به داخل برج هدایت کند.

برج خنک کننده مرطوب مدار بسته

انتقال حرارت در این سیستم ممکن است تک فاز یا دو فاز و جریان سیال آن همسو، خلاف جهت، متقاطع و ترکیبی باشد. مبدل‌های حرارتی دو لوله‌ای و مبدل‌های حرارتی لوله‌ای مارپیچ جزو مبدل‌های پوسته و لوله هستند که در خنک کردن روغن، تولید بخار و پیش گرمایش از آنها استفاده می‌شود. نوعی مبدل حرارتی است که از صفحات نازک فلزی جهت انتقال حرارت بین دو سیال سرد و گرم استفاده می کند. صفحاتی با سطوح صاف و یا موج دار که ضمن ایجاد کانال هایی برای جریان های سیال، آن ها را از هم جدا می سازند. مزیت عمده مبدل های حرارتی صفحه ای در مقایسه با سایر مبدل های رایج، این است که جریان سیال در معرض سطح بزرگتری برای تبادل گرما قرار می گیرد. چراکه سیال های سرد و گرم روی صفحات فلزی کاملاً پخش می شوند؛ در نتیجه انتقال حرارت بهتری صورت گرفته و تغییر دما با سرعت بیشتری اتفاق می افتد.

کاستی چهارطرفه ، دستگاه با چهار دمپر هوا ، هوای خروجی را به چهار طرف پرتاب می کند. این مدل باید در وسط اتاق نصب شود ، به همین دلیل می تواند با طراحی اتاق ، مانند مکان لوستر ها ، در تضاد باشد و در منازل مسکونی خیلی هم پرطرفدار نیست ، اما برای سالن های بزرگ ، راهروها ، بیمارستان ها و … مناسب است. که می توان از فیلترهای قابل تعویض باشند یا از فیلترهای فلزی استفاده نمود که در این حالت نیازی به تعویض نیست و باید به صورت دوره ای فقط شستشو شوند.

برج خنک کننده چیست؟ کولینگ تاور انواع کاربرد قیمت-بتا تهویه

در سیستم این دستگاه، یک سیال از میان لوله‌ها و دیگری از میان پوسته عبور می‌کند. در حین عبور جریان، سیال خنک حرارت را از سیال گرم تحویل گرفته و در هنگام خروج از سیستم، به سیال داغ تبدیل می‌شود. حال مسیر این جریانات می‌تواند موافق با همدیگر باشد، یا مخالف. به بیان ساده، مبدل حرارتی وسیله ای است که گرما را از یک محیط به رسانه دیگر منتقل می کند . این تجهیز گرمای روغن هیدرولیک را از روغن داغ با استفاده از آب سرد یا هوا گرفته و آنرا خنک می کند.

فیلم شماتیک و آشنایی بیشتر با عملکرد مبدل های حرارتی صفحه ای

در هواساز آب توسط دستگاه چیلر سرد می شود و به کویل های آب سرد هواساز ارسال و همانند فرآیند گرمایش ایرواشر که توضیح داده شد ، این بار هوا سرد می شود. همزمان با جریان یافتن آب گرم در لوله مارپیچی، فن هوا را از روی لوله های داغ کویل عبور می دهد و پس از افزایش دما، هوای گرم به محیط انتقال می یابد. دستگاه ایرواشر در حالت گرمایش به خوبی عمل می کند و توان گرمایی آن بالاست. از نظر سیستم گرمایشی بسیار مشابه دستگاه هواساز است و با نصب آن در یک سالن بزرگ دیگر نیازی به سیستم های گرمایشی جانبی نیست.

مبدل گرمایی هواخنک در زمانهایی مورد استفاده قرار میگیرد که همزمان هم نیاز به بازده و راندمان زیاد مبدل داشته باشیم و هم وزن و حجم مبدل کم باشد. در حقیقت میتوان گفت که عملیات تبادل گرما و سرمای سیال، حول محور نقش «فن» می‌گردد. زیرا جریان هوایی که نیاز است تا سیال مایع یا گاز در درون لوله خنک شود، از سوی فن تأمین خواهد شد. از آنجایی که فاصله بین هر دو صفحه کم است، سیال جریانی آشفته و گردابه‌ای خواهد داشت. این ویژگی سبب می‌شود ضریب انتقال حرارت جریان افزایش یافته و بازده دستگاه بیشتر شود.

معمولاً در فصول گرم که آب سرد در درون کویل ها عبور می کند از هواساز به عنوان هواساز سرد یا سرمایشی و در فصول سرد که آب گرم در درون کویل ها جریان پیدا می کند از هواساز گرم استفاده betatahvie می گردد. بعد از اینکه آب سرد و آب گرم از این طریق به هواساز منتقل شد یک فن بزرگ و یا چند فن کوچکی که در آن قرار دارند با دمیدن هوا از روی کویل ها هوای موجود را گرم یا سرد خواهند کرد. فرق آب گرم و آب سرد در این سیستم این است که در فصل تابستان که هوا را سرد می کند به آن هواساز سرمایشی و در فصل زمستان که نیاز به هوای گرم است به آن هواساز گرمایشی می گویند.

 • در یک دستگاه هواساز هوای تازه و هوای در گردش داخلی با هم مخلوط شده و هوای مطبوع تولید می‌شود.
 • دستگاه هواساز را می­توان بر اساس پارامتر­های مختلفی به شکل زیر تقسیم‌بندی نمود.
 • هوای تعدیل شده از طریق تک کانال ها در محیط های مختلف توزیع می شوند.
 • برای مانع شدن از اتلاف حرارت و نفوذ هوای فیلتر شده به درون هواساز، بدنه این تجهیز دو جداره و به صورت عایق ساخته می شود.